Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

BEN – HUR – Miklos ROZSA

YazarMesaj
ßy-Kuru
Site Sahibi
Site Sahibi
ßy-Kuru

BEN – HUR – Miklos ROZSA Empty
MesajKonu: BEN – HUR – Miklos ROZSA   BEN – HUR – Miklos ROZSA Empty2008-03-16, 17:40

CD teknolojisi ile beraber tüm versiyonlarına ulaşılabilen bu nadide müzik eseri dünyanın en uzun film müziği albümü olma rekoruna sahiptir. ( Toplam müzik uzunluğu 150 dakikaya yaklaşmaktadır. ) Bu kadar uzun bir anlatımı dinlenilebilir kılan özellik ise bestecisi Miklos Rozsa’nın dünyanın bir numaralı epik film müziği bestecisi olmasıdır. Hem yaşadığımız coğrafyaya yakın melodileri kullanışı hemde bu melodilerin tarihi aksiyon filmlerimizde sıkça kullanılması Rozsa’nın kulaklarımızda ki saygın yerini güçlendirmiştir.

Bu arada bir ara başlık açarak bu albüm ile ilgili yanlış bilinen bir detayı açığa kavuşturmak istiyorum. Miklos Rozsa BEN HUR filminin bestelerini 3 ayda tamamlamamıştır. 3 ay olarak bahsedilen kısım söz konusu müziklerin stüdyoda ki kayıtlarının tamamlanma süresidir. Filmin müziklerinin bestelenmesi 2 yılı aşkın bir süreyi almış, filmde kullanılan kayıtlar Roma’da Carlo Savina yönetiminde icra edilmiştir.

Miklos Rozsa temsilcisi olduğu türe uygun bir şekilde DKA içerisinde kutsal kılıç ve beynin anlatımı ve gösterimi esnasında olayın mahşeri yönünü tamamlayan temasıyla filmin müzikleri içerisinde ki yerini almıştır.

Amerikan Basımı MGM Records 1 E 1 ( 1960 )

Albümü indirmek için:

http://sinematik.blogspot.com/2007/08/dunyayi-kurtaran-adam-soundtrack.html

*** ALINTI YAPILDIĞINDA KAYNAK BELİRTİN ***
http://www.sanal-forum.yoo7.com

BEN – HUR – Miklos ROZSA
1 sayfadaki 1 sayfası